Puszcza Bukowa, a dokładnie Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”
Sama Puszcza jest kompleksem leśnym na obrzeżach Szczecina wokół którego mieszka ponad 65 000 ludzi, ale wystarczy zagłębić się w niej choćby na kilometr by odnieść ważenie, że mieszka ich 100 razy mniej. Dlatego gorąco zachęcam do wyłączenia telewizora i wybrania się do niej na spacer bądź przejażdżkę rowerową.
Puszcza, pomijając dominujący w niej piękny bukowy las porastający klimatyczne wzgórza i dolinki oraz wijące się między pagórkami strumyki skrywa wiele ciekawych miejsc stworzonych zarówno przez naturę jak i przez człowieka.
Znajdziemy w niej (oraz w bezpośredniej okolicy) wiele zabytków przyrody. Zarówno drzew (na mnie największe wrażenie robi 900-letnia Lipa Św. Ottona w Płoni oraz znajdujące się nieopodal Żywotniki Mazurkiewicza), punktów widokowych jak i głazów osadowych.
Są również zbudowane ludzką ręką: Oczko Ponikwy, most Fabryki Stern, pomnik Carla Ludwiga Gené, mogiła Kapitana Kitajewa, bunkry, mosty saperskie, pomniki Albrechta Rudelsdorffa, ruiny Szwedzkiego młyna i wiele, wiele, wiele innych.
Aby nie piać Wam dalej zachwytów nad Puszczą Bukową i nie smędzić wymienianiem listy ciekawych (przynajmniej moim zdaniem) miejsc, niżej załączam mapę z zaznaczonymi ich lokalizacjami w Naszej Puszczy oraz zdjęciami (fot. Piotr Pawlukowicz) a czasem króciutkimi komentarzami. Jeszcze brakuje kilku miejsc, ale dopiero w tym roku wpadłem na pomysł by je popstrykać i Wam pokazać, więc postaram się pomału je pouzupełniać.
Ufam, że każdy znajdzie dla siebie interesujące cele leśnych wędrówek.
Na mapie pewnie zauważycie zdublowane lokalizacje niektórych miejsc, czasami odległe od siebie nawet o kilkaset metrów!. Cóż, w internecie wygrywa nie ten, kto pisze prawdę tylko ten, kto jest pierwszy, zbierze więcej lajków lub cytowań i tu, w mapach Google, też tak jest, dlatego do spacerów gorąco polecam skorzystanie z map znajdujących się na tablicach przy wejściach do Puszczy Bukowej lub np. tu:
www.mappery.com/map-of/MapPuszczaBukowaSzczecinPLjpg-Map
Znajdziecie na nich zaznaczone szlaki i prawidłowe lokalizacje ciekawych miejsc. Dodatkowo jakbyście się zgubili lub potrzebowali poznać swoje dokładne położenie są na nich zaznaczone numery i granice oddziałów leśnych. Tylko pamiętajcie, granica oddziału nie biegnie równolegle do ścian bocznych słupka oddziałowego tylko równolegle do jego przekątnej lub innego oznaczenia na szczycie słupka!
Więc, szanujcie to co Was otacza, nie zostawiajcie śmieci, przestrzegajcie regulaminów i bądźcie szczęśliwi :-).
Piotrek
Mikro galeria czyli kilka fotek na zachętę (Fot. Piotr Pawlukowicz):

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej

Głaz "Kołyska"



Lipa Św. Otona w Płoni Żródełko Dobropolskie Wiata przy Lwiej Paszczy

Morowiec

Mostek na zielonym szlaku

Most fabryki Stern

Oczko Ponikwy

Mogiła kapitana Kitajewa


Pomniki Albrechta Rudelsdorfa

Stara prochownia

Jezioro "Szmaragdowe"

Uroczysko "Mosty"

Wielki Moczar

Wzgórze Trygława

Źywotniki Mazurkiewicza
i inne:













































